Nasze koty
  Miot L Aktualny

- Kocięta archiwum

- Nasze koty - galerie
 
  Kocur - EC Caro
  Kotka - IC Eliza
  Kotka - Ewena
  Kotka - EC Jennifer
  Kotka - IC Benitta
  Kotka - GIC Misery
  Kocur - CH Benito

- Rodowody

  Wystawy - galeria
  Wystawy - osiagnięcia
  Historia - hodowli
  Mieszkamy z kotem
  Kocie porady

   
Kontakt

Hodowca:

Danuta Turek
Wrocław

Telefon:

660-262-842

wielkiekoty@interia.pl

   Losowa fotka
   Login
Nick

Hasło

Zapamiętaj mnieZapomniałeś hasło?
 Porady jak dbać o koty
    
Dodany przez Anna dnia June 12 2009 14:38:53


Maine Coon kocięta

 

 

  1. Kontakt ze światem zewnętrznym

Jeżeli nie mamy możliwości udostępnienia bezpiecznego odizolowanego od zagrożeń ogrodu lub woliery, powinniśmy postarać się o odpowiednio zabezpieczony balkon lub przynajmniej o siatkowane okna umożliwiające kotu swobodny dostęp do świeżego powietrza.

 

  1. Koci drapak

Kot uwielbia się wspinać i dla zapewnienia treningu i rozrywki w mieszkaniu powinniśmy zamontować kocie drzewko zwane również drapakiem. W przypadku kotów dużych korzystnie jest dla bezpieczeństwa wybrać konstrukcję rozporową umożliwiającą pod klinowanie drapaka do sufitu.

 

  1. Zasady higieny

Należy bezwzględnie przestrzegać zasady podawania pokarmów i płynów każdorazowo w dokładnie mytych naczyniach. Kotek musi mieć ciągły dostęp do systematycznie czyszczonej kuwety – w nowym domu z początku powinna stać w pomieszczeniu gdzie kotek śpi aby mógł ją szybko znaleźć,  należy mu ja również często pokazywać. Koty z naszej hodowli przyzwyczajone są do specjalnego piasku samo - zbrylającego umożliwiającego pełne zachowanie higieny, oraz utrzymanie pomieszczenia w stanie pozbawionym niemiłego zapachu.

Częstotliwość czesania należy dostosować indywidualnie do rodzaju i długości sierści . W okresie intensywnego zrzucania lub okresowej wymiany należy kota wyczesywać częściej aby nie połykał kłaczków przy bieżącej toalecie. Miejsca przetłuszczające się należy pudrować pudrem „altek” (ogonek – głównie nasada, kryza w okolicy uszu).

Raz w miesiącu można wypudrować całą powierzchnię sierści.

Do profilaktyki (usuwania kołtunów) należy w miejscach narażonych na skołtunienie stosować preparat Filz Weg  - z lanoliną.

Kąpiemy kotka rzadko lub w przypadku konieczności ( jak się ubrudzi ). Wypada kota wykąpać również przed wystawą pamiętając o dokładnym wypudrowaniu w przed dzień całej sierści a w szczególności miejsc narażonych na przetłuszczenia.

 

  1. Sucha karma

150-250g pożywienia dziennie uznaje się za ilość wystarczającą do wyżywienia kota domowego.  Ilości te oczywiście wzrastają znacząco w okresie ciąży, karmienia lub w przypadku aktywności kocurów kryjących. Producenci karm gotowych, na opakowaniach podają ilości dobowego zapotrzebowania, lecz pamiętać należy że są to ilości szacunkowe i nie uwzględniają połączenia danej karmy z innym jedzeniem przyjmowanym jednocześnie. Dla odpowiedniego doboru jadłospisu istotne znaczenie ma również czy kot pozostaje w mieszkaniu czy jest kotem swobodnie wychodzącym na zewnątrz. Podstawowym obowiązkiem opiekuna jest rozpieszczanie podopiecznego. Taki stan rzeczy wiąże się często z odmową przyjmowania pożywienia – pupil domaga się urozmaicenia w jadłospisie, stąd też standardowe porady dotyczące metod żywienia mają często ograniczone zastosowanie zwłaszcza w przypadkach pokarmów nie akceptowanych przez kota. Zmiana odrzucanej karmy na ulubiony rarytas pozwala dopiero ocenić czy brak apetytu jest objawem złego samopoczucia lub stanu zdrowia, czy też po prostu wynikiem kaprysu. Jeżeli uda nam się trafić w gust pupila z dobrą i zdrową karmą powinniśmy mieć na względzie że taki stan rzeczy bywa czasem nietrwały. Koty często zniechęcają się nawet do przysmaku jeśli jest podawany ciągle jako jedyny posiłek. Dając możliwość wyboru, suchą karmę powinniśmy podawać w kilku smakach jednocześnie w osobnych miseczkach. Tylko ciągła obserwacja pozwala w porę zaingerować i stosownie urozmaicić jadłospis. Producenci oferujący duży wybór pozycji dla poszczególnych ras, kategorii i grup kotów dają nam szansę zaspokojenia nawet najbardziej wybrednych kocich gustów. Warto również wybrać markę oferującą bogaty asortyment ponieważ nie zalecane jest mieszanie suchych karm wielu producentów jednocześnie.

  1. Gotowe przysmaki konserwowe:

Wybierać należy podobnie jak przy karmie suchej zawsze produkty najwyższej jakości.

 

  1.  Najczęściej podawanym mięsem surowym jest wołowina i drób:

Surowe mięso powinno pochodzić zawsze z pewnego źródła i koniecznie przed użyciem powinno być poddane kilkudniowemu głębokiemu zmrożeniu. Pocięte mięsko należy umieszczać w woreczkach śniadaniowych w płaskich warstwach i dopiero w takiej postaci zamrażać. Taka forma ułatwia porcjowanie, oraz znacząco przyspiesza proces rozmrażania przed karmieniem.

 

  1.  Najczęściej podawaną rybą jest filet z mintaja:

Nie wolno podawać kotom surowych filetów rybich (przed posiłkiem powinny być zagotowane w niewielkiej ilości wody, a następnie ostudzone)

 

  1. Kotki karmiące:

Niedobory pokarmowe w okresie ciąży i karmienia wpływają bardzo niekorzystnie na organizm kociej mamy. Kotka w tym okresie powinna otrzymać tyle wartościowej karmy ile zechce bez ograniczeń. Ewentualne negatywne skutki przejedzenia będą nieporównywalne mniejsze niż niedożywienia. Nasze kotki w tym okresie spożywają znacznie więcej mięsa i pokarmów wysokobiałkowych. W okresie karmienia przyjmują również znacznie więcej płynów – rosołki drobiowe są doskonałym uzupełnieniem wzbogaconej diety.

Pomoc mamom karmiącym powinna polegać nie tylko na dostarczeniu odpowiedniego pożywienia, ale i na dokarmianiu i toalecie małych kociąt. Pamiętajmy że nasze rozpieszczone mamy na co dzień przyzwyczajone są do wygód i konsekwentnie powinniśmy pomagać im w tym trudnym okresie nacieszyć się macierzyństwem.

 

  1. Pokarmy przygotowywane indywidualnie:

Pożywnym daniem jest gotowany kurczak lub indyk z niewielkim dodatkiem jarzyn.

Podajemy w bulionie rozdrobnione mięsko wraz ze startymi jarzynami.

Odpowiednio dokarmione koty rzadko łakomią się na posiłki przeznaczone dla ludzi. Wrodzona ciekawość nakazuje im jednak sprawdzić czy opiekun nie ma w talerzu czegoś wyjątkowo atrakcyjnego. Nie odganiamy kotów od naszego posiłku lecz wręcz przeciwnie -  częstujemy je na półce obok stołu niewielką ilością naszego obiadu lub kolacji. Unikamy dzięki temu stresujących kocich gonitw po nakrytym stole i zacieśniamy więź z podopiecznym dla którego wspólny posiłek jest podobnie jak dla nas rytuałem rodzinnej integracji. Nasze koty bardzo rzadko przy takiej okazji korzystają z poczęstunku, dotrzymują nam jednak spokojnie towarzystwa usatysfakcjonowane i dumne z zachowania należnej im pozycji równoprawnego członka rodziny.

 

Istnieje wiele często różniących się od siebie opinii w zakresie sposobów zdrowego żywienia. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady z kilku różnych źródeł - w tym lekarza weterynarii i hodowcy. Kierując się następnie zdrowym rozsądkiem i intuicją powinniśmy dokonać najlepszego wyboru z uwzględnieniem indywidualnych smaków i przyzwyczajeń swojego pupila. W naszym ludzkim jadłospisie znaczna część potraw i przysmaków nie należy do najzdrowszych. Ulegamy jednak pokusie i korzystamy z przyjemności świadomi zagrożeń bez których życie było by bardzo smutne. Pamiętajmy że dla kota posiłek bywa często najważniejszym rytuałem i główną atrakcją dnia codziennego. Pozwólmy czasem swoim podopiecznym na odrobinę szaleństwa nawet jeśli nie jest ono zgodne z rygorystycznie opisanymi zasadami.

 

 

 

 

 16853 Czytań ˇ Drukuj
Certain Blues by:
Powered by v6.00.105 + © 2003-2005
2732069 Unikalne wizyty